نهال کشاورزی در چهارمحال و بختیاری به درخت تنومندی در دولت سیزدهم تبدیل شد

کد خبر: 1759-30325 گروه: اخبار
1403/03/25 22:57

احمدرضا طهماسبی 1403/3/20

رشد کمی و کیفی تولیدات کشاورزی در چهارمحال و بختیاری

بازدهی آب مصرفی در بخش کشاورزی استان بالاتر از میانگین کشوری

رییس سازمان جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری با اشاره به افزایش کمی و کیفی تولیدات کشاورزی در استان در دولت سیزدهم گفت: تولیدات بخش کشاورزی استان از یک میلیون و ۶۰۰ هزار تن به ۲ میلیون و ۲۷ هزار تن رسیده است.

حسین برزگر تولید را به‌عنوان مهم‌ترین شاخص بخش کشاورزی دانست گفت: این مهم در دولت سیزدهم به خوبی محقق شد بطوریکه تولیدات بخش کشاورزی استان از یک میلیون و ۶۰۰ هزار تن به ۲ میلیون و ۲۷ هزار تن رسیده است.

وی تصریح کرد: در سه سال اخیر تولیدات گندم، شیلات، بادام، چغندرقند، ذرت علوفه‌ای، سیب‌زمینی، محصولات گلخانه‌ای و صادرات آبزیان، بادام و محصولات گلخانه‌ای افزایش چشمگیری پیدا کرد بدین صورت که در ذرت علوفه‌ای و سیب‌زمینی از ارقام ۱۲۰ تا ۱۴۰ روزه به رقم‌های ۹۰ روزه رسیدیم که در کاهش مصرف آب تاثیر فراوانی دارد.

رییس سازمان جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری با بیان اینکه تا قبل از دولت سیزدهم ۲۵ درصد مزارع پرورش ماهی نیمه‌فعال بودند، اظهار داشت: این در حالیست که تمامی مزارع پرورش ماهی در دولت سیزدهم فعال شدند.

بهره‌وری در مصرف آب

برزگر با بیان اینکه بهره‌وری در مصرف آب بخش کشاورزی از دیگر دستاوردهای دولت سیزدهم در استان به شمار می‌آید، افزود: قبل از دولت سیزدهم به‌ازای هر مترمکعب آب یک کیلو و ۵۰۰ گرم ماده خشک کشاورزی تولید می‌شد که هم‌اکنون این میزان به افزون‌بر ۲ کیلوگرم افزایش پیدا کرده است.

وی یادآور شد: بازدهی آب مصرفی در حوزه کشاورزی چهارمحال و بختیاری ۶۰ درصد شده که این میزان در سطح کشور ۴۸ درصد است.

به گفته رییس سازمان جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری در گذشته یک میلیارد مترمکعب آب در اختیار داشتیم و سال گذشته این میزان به ۸۰۰ میلیون مترمکعب کاهش یافت.

رتبه دوم تجهیز بخش کشاورزی استان به سامانه‌های نوین آبیاری

برزگر با بیان اینکه این استان در تجهیز زمین‌های کشاورزی به سامانه‌های نوین آبیاری رتبه دوم کشور را دارد، گفت: صرفه‌جویی در مصرف بذر و سوخت به‌همراه مدیریت مصرف آب در حوزه بهره‌وری گلخانه‌ها از اولویت‌های این سازمان است.

وی با اشاره به اجرای طرح "جهش تولید در دیم‌زارها" در ۶۰ هزار هکتار از زمین‌های چهارمحال و بختیاری افزود: در ۲ سال اخیر دیم‌زارهای این استان جزو بهترین‌ها در کشور بوده و استفاده از رقم‌های جدید در کشت‌های دیم مورد توجه قرار گرفته است.

برزگر با اشاره به اجرای طرح "کشاورزی قراردادی" در سال‌های ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ در ۱۰ هزار هکتار از زمین‌های چهارمحال و بختیاری، اظهار داشت: در این مدت خاک‌ورزی حفاظتی نیز مورد توجه قرار گرفت.

هدفگذاری احداث 13 شهرک گلخانه‌ای و ۴۳ مجتمع دامپروری

رییس سازمان جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری با بیان اینکه در دولت سیزدهم راه‌اندازی ۱۳ شهرک گلخانه‌ای و ۴۳ مجتمع دامپروری هدف‌گذاری شد، افزود:  تا پایان شهریورماه سال‌جاری عملیات اجرای ۱۳ شهرک دامپروری دیگر در استان آغاز می‌شود.

برزگر با اشاره به وجود ۸۲۱ رشته قنات در چهارمحال و بختیاری گفت: از این تعداد ۱۶۰ رشته و امسال ۳۰ رشته برابر یک‌سوم قنات‌های فعال استان لایروبی شد.

وی رشد گلخانه‌ها را از دیگر دستاوردهای دولت سیزدهم عنوان کرد و افزود: قبل از دولت سیزدهم  ۲۹ هکتار گلخانه در استان وجود داشت اما هم‌اکنون این سطح به ۱۰۰ هکتار افزایش یافته و افتتاح ۷۰ هکتار دیگر با ۴۰ درصد پیشرفت فیزیکی در دستور کار است.

به گفته برزگرجواز تأسیس ۹۰۰ هکتار گلخانه جدید در چهارمحال و بختیاری همزمان با فعالیت دولت سیزدهم صادر شده است.

وی در خصوص رفع تداخلات اراضی در دولت سیزدهم نیز گفت: از ۸۴۰ پلاک ثبتی در استان تا سال ۱۴۰۰ کمتر از ۳۰ پلاک رفع تداخلات شده بود اما در حال حاضر۴۹۰ پلاک ثبتی استان در کمیسیون رفع تداخلات تعیین تکلیف و ۲۱۶ هزار هکتار اراضی مستثنیات در کمیسیون بررسی شده است که بر این اساس ۵۸ درصد از پلاک‌های ثبتی در کمیسیون رفع تداخلات تعیین تکلیف شده است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری در خصوص اقدام ملی مسکن نیز توضیح داد: ۸۵ فقره استعلام از طرف راه‌ و شهرسازی و بنیاد مسکن به جهاد کشاورزی درخواست شد که بیش از ۸۰ درصد پاسخ مثبت گرفتند و حدود ۲میلیون مترمربع از اراضی مستثنیات نیز از جهاد درخواست موافقت شد که جهاد کشاورزی نیز تعدادی از این اراضی را درجه سه و چهار تشخیص داد که برای مسکن ملی قابل استفاده است.

افزایش کیفیت نان تولیدی

برزگر با اشاره به بروزرسانی ۸۵۰  نانوایی در استان، تصریح کرد: تخصیص آرد به نانوایی‌ها به‌طور هوشمند براساس نان تولیدی انجام می‌شود و برنامه‌ریزی برای یکسان‌سازی نرخ آرد در دستور کار قرار گرفته است تا کیفیت نان تولیدی افزایش یابد.

وی با بیان اینکه تا قبل از فعالیت دولت سیزدهم ۴۳۰ هزار تن نهاده سالانه بین دامداران چهارمحال و بختیاری توزیع می‌شد، اذعان داشت:  این در حالیست که اکنون این میزان سامان‌دهی و مصرف نهاده‌ها در استان به ۱۶۵ تا ۱۹۰ هزار تن رسیده است و در سامانه بازارگاه هیچ مشکلی برای توزیع خوراک دام وجود ندارد.

به گفته برزگر در ۲ سال اخیر تفاوت قیمت ناترازی توزیع نادرست نهاده‌های دامی در چهارمحال و بختیاری ۵۰ هزار میلیارد ریال بوده است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری با بیان اینکه در دولت سیزدهم ۹۶ شیلات غیرمجاز سبزکوه در قالب مجتمع سامان‌دهی شد، تصریح کرد:  همچنین براساس سامانه رهتاب در توزیع مرغ و گوشت ۶ هزار و ۱۵۰ میلیارد ریال تسهیلات مردمی‌سازی پرداخت، ۱۰۰ مرغداری به‌طور خوشه تولید مشارکتی و در سال گذشته ۳۵ مرغداری فعال شد و به چرخه تولید بازگشت

پایداری به صنعت طیور و دام استان

برزگر با بیان اینکه پایداری تولید به صنعت طیور و دام بازگشته است، افزود: در صنعت دام احیای ۵۰ درصدی دام مولد را داشته‌ایم و ۲ سال دیگر طول می‌کشد تا به شرایط عادی برسیم.

وی به فعالیت ۲۰۹ مرغداری در چهارمحال و بختیاری اشاره کرد و گفت تولید گوشت مرغ در استان از ۲۱ هزار تن سال ۱۴۰۱ به ۳۱ هزار تن هزار تن در سال گذشته رسید و میزان جوجه‌ریزی در مرغداری‌های استان همزمان با بهار امسال ۲۰ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد یافت.

افتتاح 82 طرح کشاورزی در استان

رییس سازمان جهادکشاورزی چهارمحال و بختیاری همچنین از تکمیل ۸۲ طرح کشاورزی در این استان به ‌مناسبت هفته جهاد کشاورزی خبر داد و گفت: برای اجرای این طرح‌ها سه هزار و ۵۰۹ میلیارد ریال از ردیف‌های مختلف اعتباری بخش خصوصی، دولتی و تسهیلات بانکی تامین و هزینه شده است.

برزگر افزود: از مجموع این طرح‌ها ۵۲ طرح دولتی با یک‌هزار و ۱۱۴ میلیارد ریال سرمایه‌گذاری و یک‌هزار و ۱۳۰ نفر اشتغال‌زایی مربوط به بخش دولتی و ۳۰ طرح با ۲ هزار و ۳۹۵ میلیارد ریال و ۶۷۸ نفر اشتغال‌زایی مختص بخش خصوصی است.

وی یادآور شد: با تکمیل و بهره‌برداری از این طرح‌ها زمینه اشتغال مستقیم یک‌هزار و ۸۰۸ نفر فراهم شده است.

 


انتهای پیام / روزنامه دیده‌بان زاگرس
دیده‌بان زاگرس امروز
آرشیو

یادداشت
آرشیو