گام‌های عملی بنیاد مسکن در توسعه روستایی

کد خبر: 1760-30326 گروه: اخبار
1403/03/26 11:03
گام‌های عملی بنیاد مسکن در توسعه روستایی

حمیرا رحیمی

بنیاد مسکن و خدمات ماندگار دولت سیزدهم در چهارمحال و بختیاری

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی چهارمحال و بختیاری با تشریخ خدمات و فعالیت‌های این نهاد در استان در دولت سیزدهم اظهار داشت:  بنیاد مسکن یک نهاد عمومی غیردولتی است که پس از صدور فرمان تاریخی حضرت امام راحل مبنی بر افتتاح حساب 100 به منظور جمع‌آوری کمک‌های مالی برای احداث مسکن جهت بهره‌مندی اقشار محروم جامعه تاسیس و ساختار اداری آن شکل گرفت و پس از آن اساسنامه بنیاد به تصویب شورای اسلامی رسید و ماموریت‌هایی برای این نهاد مقدس تدوین شد.

فرشید ریاحی سامانی افزود: فعالیت های مرتبط با توسعه و عمران روستایی شامل طرح‌های هادی روستایی و اجرای آن، مسکن روستایی، سند دار کردن اماکن روستایی، تامین زمین روستایی، بازسازی مناطق آسیب‌دیده ناشی از حوادث قهری در روستاها و شهرها وظایفی است که به صورت خاص برای بنیاد مسکن مشخص و تعیین شده است.

به گفته وی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی علاوه‌بر اقدامات اجرایی در حوزه تولید مصالح نیز فعال است و طرح‌های متعدد عمرانی را در دست اجرا دارد و شرکت‌های متعددی در زیرمجموعه بنیاد در تولید مصالح ساختمانی، ساخت و ساز واحدهای مسکونی، طرح های بزرگ راهسازی، پل سازی، تونل و مترو در کشور به نظام جمهوری اسلامی خدمات‌رسانی می‌کنند.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی چهارمحال و بختیاری تصریح کرد: این بنیاد در استان از ابتدای فعالیت تا امروز اقدامات خوبی انجام داده که بخشی از خدمات ارزنده نظام جمهوری اسلامی به شمار می‌رود.

ریاحی سامانی با بیان اینکه بر اساس برنامه توسعه ششم در حال حاضر روستاهای بالای 20 خانوار کانون هدف بنیاد مسکن است، افزود: در همین راستا تهیه و اجرای طرح‌های هادی روستایی در دستور کار این نهاد قرار دارد که باید گفت طرح‌های هادی روستایی برای تمامی روستاهای بالای 20 خانوار جمعیت استان تهیه شده است.

وی ادامه داد: در خصوص اجرای طرح‌های هادی نیز شاخص استان بین 62 درصد است بدین معنی که تا امروز موفق شدیم در 62 درصد روستاهای بالای 20 خانوار استان طرح‌های هادی را اجرا کنیم.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی چهارمحال و بختیاری با اشاره به وجود 573 روستای بالای 20 خانوار در این استان، اظهار داشت: در 62 درصد روستاها عملیات اجرای طرح هادی انجام شده اما به این معنی نیست که طرح هادی در این مناطق به صورت 100 درصد اجرا شده بلکه در برخی مواقع یک یا 2 مسیر روستایی بهسازی شده که نیازمند اعتبارات بسیار زیادی است.

ریاحی، طول معابر روستایی استان در 573 روستای بالای 20 خانوار را حدود 4 هزار و 120 کیلومتر اعلام کرد و گفت: تا امروز یک هزار و 100 کیلومتر از این معابر بهسازی شده و 3 هزار کیلومتر معابر روستایی هنوز بهسازی نشده است.

به گفته وی اگر بهسازی یک کیلومتر از معابر روستایی را بر اساس قیمت‌های روز و بدون در نظر گرفتن تورم های بعدی حساب کنیم حدود چهار میلیارد تومان هزینه  اجرا می خواهد که با احتساب مجموعه معابر روستایی استان به اعتباری بالغ بر 12 هزار میلیارد تومان نیاز است که تامین این میزان اعتبار در کوتاه مدت امکانپذیر نیست.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی چهارمحال و بختیاری تصریح کرد: اگر این میزان اعتبار در بازه زمانی 10 ساله تامین شود می‌توان گفت طرح هادی در 100 درصد روستاهای بالای 20 خانوار استان اجرایی می‌شود اما در حال حاضر باید گفت که هزینه های بالای اجرای کار و کمبود اعتبارات سبب کندی در اجرای طرح هادی در روستاها شده است.

ریاحی با بیان اینکه در دولت سیزدهم اتفاقات خوبی رخ داده و میزان اعتباراتی که در این سالها به استان اختصاص یافته قابل توجه بوده است، اظهار داشت:  نه تنها در ردیف اعتبارات عمرانی بلکه در ردیف های بودجه و از فصل قیر رایگان کمک های خوبی را دریافت کردیم.

مقاوم‌سازی 54 درصد اماکن روستایی استان

وی در ادامه از مقاوم‌سازی 54 درصد اماکن روستایی استان از ابتدای شکل گیری بنیاد مسکن تا امروز خبر داد و گفت: در طرح مقاوم سازی خانه‌های روستایی تسهیلات در اختیار متقاضیان قرار داده می‌شود بدین صورت که مدل به شکل خودمالکی است و بنیاد مسکن نسبت به تامین زمین یا کمک به تامین زمین اقدام می‌کند.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی چهارمحال و بختیاری تصریح کرد: این نهاد زمین را متناسب با آیین نامه‌های اجرایی به متقاضیان واگذار می‌کند و سپس تسهیلات در اختیار متقاضیان قرار می‌دهد و متقاضی هم در کنار آورده خود به بهسازی و احداث بنای خود اقدام می کند.

افزایش 2 برابری تسهیلات مسکن روستایی در استان

ریاحی با بیان اینکه تا قبل از سال 1402 سالی بین 3 هزار و 500 تا چهار هزار فقره تسهیلات به متقاضیان پرداخت می‌شد،  تصریح کرد: این در حالیست که در سال گذشته هفت هزار و500 فقره تسهیلات در اختیار استان قرار گرفت و این اتفاق خوبی بود.

وی به موضوع مسکن ملی در روستاها و شهرهای زیر 20 هزار نفر جمعیت نیز اشاره کرد و گفت: این نهاد متعهد شده است تا در طول چهار سال دولت سیزدهم 14 هزار واحد مسکن روستایی در استان احداث کند که در راستای ایفای این تعهد تاکنون 14 هزار تسهیلات روستایی به استان ابلاغ و عملیات اجرایی  9 هزار و 600 واحد مسکونی در استان اجرا شده است.

وی افزود: از مجموع واحدهای در دست احداث، عملیات اجرایی پنج هزار و 800 واحد اتمام یافته و برای آن پایان کار صادر شده است.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی چهارمحال و بختیاری با بیان اینکه سهمیه سال 1403 هنوز ابلاغ نشده است، یادآور شد: اگر این سهمیه را هم در نظر بگیریم 14 هزار تعهد بنیاد مسکن استان در مسکن ملی محقق می شود.

ریاحی به ماموریت بنیاد مسکن در حوادث طبیعی نیز اشاره کرد و گفت: احداث و تعمیر واحدهای آسیب دیده شهری و روستایی ازجمله ماموریت‌های بنیاد مسکن در حوادث طبیعی است که طی سال‌های گذشته نیز با آن درگیر بودیم.

وی ادامه داد: در مهر 1400 زلزله کوهرنگ شکل گرفت که به دنبال آن 496 واحد آسیب‌دیده از زلزله کوهرنگ بازسازی و به سه هزار و 100 واحد نیز وام تعمیراتی اختصاص داده شد.

به گفته مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی چهارمحال و بختیاری در سیل 1401 نیز 620 واحد مسکونی آسیب دید که نیازمند احداث مجدد بود و یک هزار و 100 واحد نیز نیاز به تعمیرات داشت که اقدامات مربوطه به طور کامل از سوی بنیاد مسکن انجام شد و واحدهای آسیب دیده با پیشرفت فیزیکی متفاوت در حال اجرا و یا اتمام یافته می باشند.

82 درصد از اماکن روستایی استان سنددار شد

ریاحی، صدور سند برای اماکن روستایی را از دیگر رسالت‌های بنیاد مسکن برشمرد و گفت: تاکنون برای 82 درصد اماکن روستایی استان با همکاری اداره کل ثبت اسناد، اسناد مالکیت صادر شده و از این طریق اختلافات ملکی برطرف می‌شود و مالکیت افراد تثبیت شده است.

وی تصریح کرد: در خصوص تامین زمین روستایی نیز از ابتدا تا امروز با همکاری منابع طبیعی استان 2 هزار هکتار زمین تملک، طراحی و تفکیک شده که بخشی بر اساس دستورالعمل‌های موجود به افراد واجد شرایط واگذار می‌شود و مابقی نیز در چارچوب ضوابط واگذار می گردد.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی چهارمحال و بختیاری افزود: همچنین در طرح بزرگ نهضت ملی مسکن نیز بر اساس مصوبات و تصمیمات شورای عالی مسکن مسیر جدیدی طراحی شد و دولت در تعداد زیادی از شهرهای کشور نتوانسته زمین تامین کند از همین رو تصمیم گرفته شده که در روستاهایی که در حریم شهرها  و یا نزدیکی شهرها قرار دارد برای افرادی که علاقمند به حضور در این مناطق هستند زمین اختصاص دهد.

ریاحی افزود: در همین راستا سه هزار و 424 هکتار اراضی در این محدوده‌ها شناسایی شده و از این میزان یک هزار و 47 هکتار مورد تصویب کارگروه های متعدد قرار گرفت که مراحل طراحی و تفکیک در حال انجام و سپس به متقاضیان طرح نهضت ملی مسکن که شرایط دریافت زمین را داشته باشند واگذار خواهد شد.

وی با بیان اینکه در طرح نهضت ملی مسکن،  بنیاد مسکن متولی اصلی مسکن روستایی است افزود در حوزه مسکن شهری بنا بر تفاهمات شکل گرفته ما کارگزار هستیم و فعالیت ها و اقدامات بنیاد پس از تامین زمین توسط اداره کل راه و شهرسازی و تحویل آن به بنیاد شروع خواهد شد.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی چهارمحال و بختیاری تصریح کرد: در شهرهایی مانند شهرکرد و فرخشهر که زمین کافی برای متقاضیان واجدالشرایط از سوی اداره کل راه و شهرسازی تامین نشده است بر اساس سیاست های راه و شهرسازی، مسکن ملی در قالب طبقات و انبوه‌سازی کار می‌شود و در دیگر مناطق به شکل ویلایی و یا در قالب گروه های ساخت توسط متقاضیان اجرا می شود.

ریاحی با اشاره به برخی نگرانی‌ها و ابهامات شکل گرفته پیرامون احداث مسکن ملی در استان، توضیح داد: برخی متقاضیان معترض هستند که قیمت تمام شده مسکن نسبت به آنچه در سال‌های گذشته اعلام شده، افزایش داشته است که در همین رابطه باید گفت عواملی مانند تورم موجود در کشور و همچنین عدم تامین منابع مالی از سوی متقاضیان و نظام بانکی در موعد مقرر باعث افزایش قیمت تمام شده ساخت واحدهای مسکونی شده است که مقرر گردید مساله بررسی نحوه تعیین قیمت ها و همچنین روند تامین و پرداخت منابع مالی، توسط کمیته ای متشکل از کارشناسان رسمی دادگستری به نمایندگی از متقاضیان راه و شهرسازی و بنیاد مسکن، کارشناس مرضی الطرفین و نمایندگان دستگاه های اجرایی ( راه و شهرسازی، بنیاد مسکن، دفتر فنی استانداری) با محوریت حوزه معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری مورد بررسی قرار گرفته و نتایج به شورای تامین مسکن استان جهت بررسی و تائید نهایی ارسال گردد.

 

واگذاری مسکن‌های ملی از پایان خرداد

وی با بیان اینکه براساس برنامه ریزی های انجام شده از پایان خرداد تعدادی واحد به متقاضیان ارائه می شود، تصریح کرد: فاضلاب و آسفالت معابر برنامه ریزی شده است و اینکه این شبهه در سطح جامعه شکل گرفته که پول آسفالت و جدول گذاری از متقاضیان دریافت می شود صحت ندارد و منابع از محل سازمان ملی زمین و مسکن دریافت می‌شود.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی چهارمحال و بختیاری در خصوص تاخیر اجرای طرح مسکن ملی در استان گفت: تاخیر در تامین آورده از سوی متقاضی و از سوی بانک و وجود فصول غیر کاری در استان به دلیل شرایط جوی و سردی هوا در پائیز و زمستان، سبب کندی اجرای طرح‌ها شده است البته تاخیرات ناشی از قصور پیمانکاران نیز می باشد که در چارچوب مقررات مربوطه با آنها رفتار خواهد شد.

وی با بیان اینکه بین 850 تا 900 واحد مسکن ملی بنیاد مسکن بالای 70 درصد پیشرفت فیزیکی دارد، تصریح کرد:  اگر منابع به موقع  تامین و تزریق شود، این طرح ماهی پنج تا 6 درصد پیشرفت فیزیکی خواهد داشت و بر این اساس تا پنج ماه آینده این طرح‌ها تکمیل می‌شود.


انتهای پیام / روزنامه دیده‌بان زاگرس
دیده‌بان زاگرس امروز
آرشیو

یادداشت
آرشیو