قدم‌های‌ كوچك‌ پزشكيان!

کد خبر: 1782-30412 گروه: یادداشت
1403/04/12 18:04
قدم‌های‌ كوچك‌ پزشكيان!

سجاد کریمی

حقيقت اين است كه‌ مسعود پزشكيان خيرالموجودين ليست نامزدهاي چهاردهمين دوره‌ي انتخاب رياست‌جمهوري در ايران است. اگر او بتواند آراي لازم براي رفتن به پاستور را در جمعه 15 تير كسب كند، هيچ دليلي وجود ندارد كه عملكردش مابه‌ازاي اختيارات عرفي و قانوني، موجب رضايت عمومي باشد.

دليل و منطق اين ناتواني، شخص مسعود پزشكيان نيست كه دولت متشكل از مديران رده‌ي اول در كابينه و وزارتخانه‌ها و مديران مياني در ارگان‌ها و نهادهاي اجرايي كشور به تعداد تقريبي سه‌هزار نفر است و براي توفيق خدمت و غلبه بر مشكلات، اين سه‌هزار نفر بايد در هماهنگي كامل با رييس‌دولت باشند.

اين سلسله مراتب مديريتي فقط در سيستم‌هاي حزبي موفق عمل مي‌كنند كه اعضا بايد در مقابل اعضاي ارشدتر حزب پاسخگو باشند و چنين روشي و چنان سيستمي در ايران موجود نيست. بنابراين هر كدام از مديران، به‌خصوص مديران مياني ممكن است ساز خودشان را بنوازند. عرض شود كه توقع‌مان را از او با واقعيت، متناسب‌سازي كنيم. پزشكيان عضو هيچ حزب، گروه و دسته‌اي نبوده و اكنون كه اقبال تشكيل دولت را پيدا كرده، جماعتي به هوس پست و جايگاه او را همراهي مي‌كنند كه در افكار و اعتقادات، نقاط مشترك قابل ذكري با او ندارند به‌علاوه اينكه اغلب آنها مديران سابق و اسبق در رده‌هاي مختلف كشور بوده‌اند و كارنامه‌هاي قابل ذكري ندارند.

اما با اين اوصاف و اوضاع، پزشكيان همچنان خيرالموجودين است، پيشينه و عملكردش صدها بار بهتر از رقيب خواهد بود چون اهل دروغ، تندروي، وعده‌هاي پوچ و پوشالي و ريا نيست. با اين حساب در دور دوم تكليف كاملا روشن است، يك‌طرف كسي است كه در هيچ‌كدام از عكس‌هاي دورهمي او در ستاد مركزي، حتي يك خانم براي خاطر قسم حضور ندارد و حتي به‌جاي دخترش براي مصاحبه تلويزيوني، اميرحسين ثابتي را فرستاد. انگار با عدد و رقم بيگانه است كه در يكي از مناظره‌هاي تلويزيوني گفت: »مي‌توانيم 11 ميليارد دلار صادرات صيفي‌جات به روسيه داشته باشيم.« در حالي‌كه كل و تمام رقم صادراتي صيفي‌جات ايران، كمي بيش‌تر از 250 ميليون‌ دلار است و مهم‌تر اينكه رقم اصلي صادرات جهاني صيفي‌جات بيش‌تر از سه‌ ميليارد دلار نيست. انتظار نمي‌رود پزشكيان در كوتاه‌مدت بتواند مصائب اقتصادي را به نفع سفره مردم كاهش دهد، اما مي‌توانيم اميدوار باشيم كه اوضاع بدتر نخواهد شد يا لااقل سرعت فقر و فلاكت كُند شود و ديگر اينكه احتمالا فضاي سياسي و فرهنگي، بسته‌تر نخواهد شد و حتي امكان تنفس بيش‌تر هم فراهم شود. پس براي همين قدم‌هاي كوچك، انتظار مي‌رود جمعه 15 تير جدي‌تر و قوي‌تر از جمعه 8 تير پاي صندوق برويم.


انتهای پیام / روزنامه دیده‌بان زاگرس
دیده‌بان زاگرس امروز
آرشیو

یادداشت
آرشیو