افزایش تولیدات کشاورزی چهارمحال و بختیاری به میلیون و 627 هزار تن

کد خبر: 1066-11110 گروه: اخبار
1401/11/10 23:18
افزایش تولیدات کشاورزی چهارمحال و بختیاری به میلیون و 627 هزار تن

رییس سازمان جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری به پیشرفت‌های استان در حوزه کشاورزی اشاره کرد و گفت: میزان تولیدات کشاورزی استان در سال ۱۳۵۶ حدود ۲۹۶ هزار تن بوده در حالیکه این میزان تولیدات در حال حاضر به یک میلیون و ۶۲۷ هزار تن رسیده است.

 

به گزارش دیده بان، حسین برزگر روز دوشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه این استان افزود:  ۴۴ طرح بخش کشاورزی با سرمایه‌گذاری ۱۲۶ میلیارد تومان برای افتتاح در دهه فجر در نقاط مختلف استان آماده شده است.

وی افزود: از طرح‌های آماده بهره‌برداری در استان ۱۵ طرح در حوزه آب و خاک با ۱۵ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان، ۱۴ طرح در حوزه دام و طیور با سرمایه‌گذاری ۳۰ میلیارد تومان، ۱۴ طرح در حوزه تولیدات گیاهی با اختصاص اعتبار ۷۹ میلیارد تومان و یک طرح در حوزه شیلات و آبزیان با سرمایه‌گذاری ۸۷۰ میلیون تومان است.

وی، اشتغال طرح‌های آماده افتتاح در دهه فجر امسال را یک هزار و ۱۴۳ نفر اعلام کرد و گفت: این طرح‌ها برای ۴۷۸ نفر بصورت مستقیم و ۶۶۵ نفر به صورت غیرمستقیم اشتغالزایی کرده است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری تصریح کرد: با افتتاح این طرح‌ها، ۸۵۵ خانوار و اهالی ۴۶ روستا و شهر از مزایای این طرح‌ها بهره‌مند می‌شوند.

برزگر افزود: افتتاح مجتمع گلخانه سبزی و صیفی، توسعه باغات در اراضی شیب‌دار دیم و آبی، پرورش گوسفند پرواری، پرواربندی گوساله، پرورش شترمرغ، تولید مرغ گوشتی، اجرای شبکه‌های آبیاری تحت فشار، کانال‌های آبرسانی و سیستم‌های آبرسانی از جمله طرح‌های قابل افتتاح در دهه فجر امسال است.

وی خاطرنشان کرد: همچنین عملیات اجرایی یک طرح نیز با اختصاص اعتبار ۵۱۳ میلیون تومان در دهه فجر انقلاب اسلامی در استان آغاز می‌شود.

رییس سازمان جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری ادامه داد: در طول چهار دهه اخیر، محصولات زراعی استان به ۹۸۶ هزار تن، محصولات باغی به ۲۳۴ هزار تن، محصولات دام و طیور به ۳۷۲ هزارتن، محصولات شیلاتی به ۲۲.۵ هزار تن و تولید قارچ دکمه‌ای به ۶ هزار و ۸۰۰ تن افزایش یافته درحالیکه در سال ۵۷ میزان محصولات زراعی استان ۲۲۱ هزار تن، محصولات باغی ۲۹ هزار تن، محصولات دام و طیور ۴۷ هزار تن و محصولات شیلاتی استان بسیار ناچیز بوده است.

برزگر خاطرنشان کرد: قبل از انقلاب اسلامی دو واحد گاوداری صنعتی در استان فعال بود اما این تعداد به ۵۳۶ واحد در حال حاضر افزایش یافته است و در حالیکه در سال ۵۷ تنها پنج واحد پرواربندی گوساله و بره در استان وجود داشت اما این تعداد در سال ۹۷ به ۳۹۴ واحد رسید و تعداد واحد تولید مرغ گوشتی از پنج واحد به ۲۰۹ واحد در حال حاضر افزایش یافته است.

وی با اشاره به عمکرد جهاد سازندگی در سال‌های ابتدایی پیروزی انقلاب اسلامی، افزود: بنیان بیش از ۸۰ درصد جاده‌های روستایی و شبکه برق روستایی در زمان جهاد سازندگی ایجاد شده است.

برزگر توسعه گلخانه‌ها را از مهم‌ترین برنامه‌های وزارت جهاد سازندگی در سال‌های اخیر اعلام کرد و گفت: در حالیکه قبل از انقلاب و طی سه دهه اخیر هیچ واحد گلخانه در استان وجود نداشت اما در حال حاضر ۵۶ هکتار گلخانه در استان ایجاد شده است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری به عملکرد دولت سیزدهم نیز اشاره و تصریح کرد: میزان مساحت گلخانه‌های استان در ابتدای دولت سیزدهم ۳۰ هکتار بوده است که در این دولت ۴۰ هکتار به گلخانه‌های استان اضافه شده است و ظرف چند ماه آینده نیز چند واحد گلخانه نیز در استان به بهره‌برداری می‌رسد.

برزگر تعهد اشتغال این سازمان در سالجاری را دو هزار و ۵۴۵ نفر اعلام کرد و گفت: تا امروز دو هزار و ۴۰ نفر اشتغال در بخش کشاورزی استان ایجاد و ۷۹ درصد این تعهد محقق شده است.

وی اظهار داشت: سرشاخه‌کاری ۴۰۰ هکتار باغ گردو، پرداخت ۳۰ میلیارد تومان تسهیلات مکانیزاسیون، توزیع ۲ هزار و ۷۲۲ تن بدر اصلاح شده برای کشت پاییزه، تعهد ۱۰۰ درصدی طرح جهش تولید در دیم‌زارها، تهیه و ورود ۳۴ دستگاه کشت مستقیم، تحقق ۱۰ هزار و ۷۸۰ هکتار کشت قراردادی گندم، مبارزه بیولوژیکی در ۳۵ هزار هکتار از اراضی استان و جذب ۸۵۴ میلیارد تومان تسهیلات سرمایه در گردش از جمله اقدامات این سازمان در سالجاری بوده است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری خاطرنشان کرد: همچنین در سالجاری ۶۰ هزار هکتار اراضی رفع تداخل شده است و صدور سند برای این اراضی در حال انجام است.

برزگر با اشاره به ابلاغ تسهیلات خشکسالی به استان، افزود: ۱۰۳ میلیارد تومان تسهیلات قرض‌الحسنه بلندمدت به استان ابلاغ شده است.

وی، چالش اراضی کشاورزی غرب استان را تخصیص آب و اراضی شرق را کمبود آب اعلام کرد و گفت: برای رفع این چالش‌ها در غرب استان ۲۶ طرح انتقال آب در حال اجراست و برای نیمه شرقی استان نیز مجتمع‌های کشاورزی پیش‌بینی شده است.

 


انتهای پیام / روزنامه دیده‌بان زاگرس
دیده‌بان زاگرس امروز
آرشیو

یادداشت
آرشیو