سرعت شتابان نهضت ملی مسکن در چهارمحال و بختیاری

کد خبر: 1202-20315 گروه: اخبار
دوشنبه, 15 خرد 132 19:55
سرعت شتابان نهضت ملی مسکن در چهارمحال و بختیاری

مدیرکل راه و شهرسازی چهارمحال و بختیاری با تشریح آخرین وضعیت اجرای طرح نهضت ملی مسکن در استان، روند اجرای این طرح را مطلوب ارزیابی کرد و گفت: تعدادی از واحدها به مراحل پایانی بهره‌برداری رسیده است.

به گزارش دیده‌بان ، حسینعلی مقصودی پنجشنبه 11 خرداد در حاشیه بازدید خبرنگاران این استان از طرح نهضت ملی مسکن شهرکرد از آماده‌سازی 560  هکتار زمین برای اجرای طرح نهضت ملی مسکن این استان خبر داد و گفت: این میزان زمین برای احداث 25 هزار واحد تامین شده است.

وی تصریح کرد: در طرح نهضت ملی مسکن 85 هزار نفر در استان ثبت‌نام کردند که از این تعداد 23 هزار نفر تایید نهایی شدند.

مقصودی ادامه داد: از میان افرادی که تایید نهایی شدند،  19 هزار نفر افتتاح حساب کردند و حدود 15 هزار نفر وجه بالای 40 میلیون واریز کرده‌اند.

مدیرکل راه و شهرسازی چهارمحال و بختیاری تصریح کرد: از تعداد متقاضیان نهضت ملی مسکن، 10 هزار و 500 متقاضی در شهر شهرکرد و مابقی در 41 شهر دیگر هستند.

مقصودی با بیان اینکه زمین مورد نیاز برای متقاضیان موثر در بسیاری از شهرهای استان تامین شده است، اظهار داشت: در حال حاضر در شهرهای لردگان، فارسان، کیار، سودجان و بلداجی مشکل زمین داریم که رفع این مشکل به جد در حال پیگیری است.

مدیرکل راه و شهرسازی چهارمحال و بختیاری خاطرنشان کرد: همچنین به جز شهرهای شهرکرد، فرخشهر و بروجن که احداث مسکن به شکل انبوه‌سازی است در دیگر شهرهای استان زمین در قالب گروه‌های ساخت تحویل بنیاد مسکن شده است.

مقصودی با اشاره به اینکه نظارت بر اجرای طرح نهضت ملی مسکن به صورت مستمر و منظم انجام می‌گیرد، خاطرنشان کرد: مصالح به کار گرفته شده در این طرح از کیفیت قابل قبولی برخوردار است.

وی افزود: دولت درصدد است تا تمهیداتی نظیر کاهش کارمزد تسهیلات، افزایش مبلغ تسهیلات و ثابت نگه داشتن نرخ مصالح برای متقاضیان طرح نهضت ملی مسکن در نظر گیرد تا این طرح با قوت بیشتری اجرا شود.

 

مدیرکل راه و شهرسازی چهارمحال و بختیاری ادامه داد: تاکنون ۱۹۶ میلیارد تومان تسهیلات به پروژه‌های طرح‌های نهضت ملی مسکن راه و شهرسازی، ۲۶۱ میلیارد تومان تسهیلات به پروژه‌های بنیادمسکن انقلاب اسلامی، ۷۰ میلیارد تومان به پروژه‌های ستاد اجرایی فرمان امام خمینی و ۱۵۵ میلیارد تومان تسهیلات به طرح‌های خودمالکین پرداخت شده است.

وی در خصوص اختصاص زمین در طرح جوانی جمعیت در چهارمحال و بختیاری، یادآور شد: به خانواده‌هایی که بعد از تاریخ ۲۴ آبان ۱۴۰۰ صاحب فرزند سوم شده‌اند یک قطعه زمین رایگان واگذار می‌شود، البته یک هزینه اندک برای آماده‌سازی دریافت می‌شود که متقاضیان هزینه آماده‌سازی را در اقساط هشت ساله پرداخت می‌کنند.

مقصودی با بیان اینکه تاکنون ۱۷۴۹ نفر در طرح جوانی جمعیت برای دریافت زمین رایگان در چهارمحال و بختیاری ثبت‌نام کرده‌اند، خاطرنشان کرد: بیش‌ترین ثبت‌نام در این طرح در لردگان با ۵۴۵ متقاضی و ۴۵۴ نفر در شهرکرد است، خانواده‌هایی که دارای چهار فرزند زیر ۲۰ سال نیز هستند، نیز مشمول این طرح می‌شوند، واگذاری زمین در این طرح از اواخر خرداد آغاز می‌شود، واگذاری زمین در شهرکرد در یکی از محلات منظریه است.

مدیرکل راه و شهرسازی چهارمحال و بختیاری بیان کرد: درصدد هستیم تا مداخله دولت در ساخت و ساز کمتر شود، این کار کیفیت ساخت مسکن را بالا می‌برد، روش خودمالکی بهترین روش برای ساخت و ساز مسکن است.

وی با بیان اینکه احداث مسکن در طرح نهضت ملی مسکن در شهرکرد در سال ۱۴۰۰ در محله ۳۴ منظریه در استان آغاز شد، گفت: بخشی از واحدها در مرحله نازک‌کاری، نصب تاسیسات و نما هستند ، مشارکت متقاضیان در تامین آورده کار را تسریع می‌کند، در حال حاضر ۳۰۰۰ واحد در محله ۳۴، ۳۴۰۰ واحد در محله ۴۰ و ۱۱۰۰ واحد در محله ۳۲، ۱۵۰۰ واحد در محله ۴۱ و ۱۶۰۰ واحد در محله ۴۲ در حال ساخت است.

مقصودی با بیان اینکه ۱۰هزار و ۵۰۰ متقاضی مسکن در طرح نهضت ملی مسکن در شهرکرد ساماندهی شده‌اند، ادامه داد: پیش‌بینی می‌شود تا تیرماه سامانه برای ثبت‌نام متقاضیان جدید باز شود.

مدیرکل راه و شهرسازی چهارمحال و بختیاری در خصوص تسهیلات طرح نهضت ملی مسکن، توضیح داد: این تسهیلات در نقاط مختلف کشور و استان‌ها یکسان نبود، باتوجه به اینکه هزینه ساخت مسکن در شهرستان‌ها بالاتر از مراکز استان‌ها است، مقرر شد مبلغ تسهیلات در تمامی نقاط به ۵۵۰ میلیون برسد.

وی افزود: در سابق تسهیلات بانکی در طرح نهضت ملی مسکن برای واحدهای با پیشرفت فیزیکی بالای ۹۰ درصد اختصاص پیدا می‌کرد، در مصوبه اخیر شورای عالی مسکن مقرر شد تسهیلات پس از پایان سفت‌کاری آزاد شود تا به جای فشار به متقاضی از تسهیلات استفاده شود.

مقصودی خاطرنشان کرد: نوسان قیمت مصالح ساختمانی موجب شده تا پیمانکاران با مشکل مواجه شوند و هزینه تمام شده مسکن با تورم افزایش پیدا کند، توافقاتی با وزارت صمت برای تامین مصالح صورت گرفته است تا مصالح با قیمت ثابت در طول سال در اختیار سازندگان مسکن در طرح نهضت ملی مسکن قرار بگیرد که این مسئله به کاهش قیمت تمام شده مسکن کمک می‌کند.

مدیرکل راه و شهرسازی چهارمحال و بختیاری با اشاره به کمک‌های در نظر گرفته شده برای حمایت از اقشار کم‌درآمد برای تامین آورده در طرح نهضت ملی مسکن، گفت: از محل صندوق ملی مسکن برای دهک‌های یک تا چهار و افراد تحت پوشش نهادهای حمایتی تسهیلات درنظر گرفته شده است، برای دهک‌های یک تا دو ۴۰۰ میلیون تومان تسهیلات بانکی با سود ۲ درصد و بازپرداخت ۱۵ ساله و برای دهک‌های سه و چهار ۳۰۰ میلیون تومان تسهیلات با همین شرایط در نظر گرفته شده است، کاهش نرخ سود تسهیلات در این طرح برای متقاضیان از ۲۳ درصد به ۱۸ درصد مطرح شده و منتظر مصوبه هستیم.

وی با بیان اینکه مقرر شده است که چهار شهر جدید در استان‌های ساحلی کشور ایجاد شود، گفت: ساکنان سایر استان‌ها می‌توانند در این شهرهای توریستی برای ساخت مسکن سرمایه‌گذاری کنند، طبق توافقات اولیه بندر دیلم برای چهارمحال و بختیاری در نظر گرفته شده است.

مقصودی با تاکید بر اینکه برای ساخت و ساز مسکن در بافت‌های فرسوده بسته‌های تشویقی در نظر گرفته شده است، تصریح کرد: این بسته‌ها ۱۹ بند دارد، این مشوق‌ها شامل تراکم بیش‌تر از سایر محلات، افزایش سطح اشغال واحد، اجازه ساخت واحد تجاری در محلات واجد شرایط است.

مدیرکل راه و شهرسازی چهارمحال و بختیاری افزود: ۱۰۲ پروژه با ۴۲۴ واحد در سال گذشته در استان تسهیلات دریافت کردند، این تسهیلات ۳۵۰ میلیون با سود ۹ درصد است،سهمیه استانی در سال‌جاری اعلام نشده است.

وی در خصوص تخصیص اراضی به شهرداری شهرکرد برای تکمیل زیرساخت‌های شهرک منظریه، بیان کرد: دو هفته گذشته ۲۰۰ میلیارد تومان زمین تجاری به شهرداری معرفی شد تا فروش راحت‌تر باشد.

مقصودی با اشاره به اینکه آورده متقاضیان در پروژه‌های نهضت ملی مسکن در چهارمحال و بختیاری متفاوت است، خاطرنشان کرد: این مسئله باعث کندی کار شده است و امکان جابجایی متقاضیان در پروژه‌ها وجود ندارد، اگر متقاضیان در آورده همکاری داشته باشند، آمادگی داریم تا ۷۰ درصد واحدها را تا پایان سال تحویل بدهیم.

مدیرکل راه و شهرسازی چهارمحال و بختیاری با اشاره به اینکه ۳۵۰۰ از ۱۲ هزار میلیارد تومان اعتبارات سفر ریاست جمهوری به استان مختص پروژه‌های راه و شهرسازی است، بیان کرد: ۱۲ طرح از پروژه‌های راه و شهرسازی دارای ردیف ملی هستند.

مقصودی با اشاره به اینکه در سال گذشته پرداخت ودیعه مسکن به مستاجران در چهارمحال و بختیاری برای متقاضیانی که در سامانه ثبت‌نام انجام داده بودند، انجام شد، خاطرنشان کرد: در سال گذشته ۲۹۴ میلیارد تومان تسهیلات ودیعه مسکن در استان پرداخت شد، مقرر شد تسهیلات ودیعه مسکن به ۷۰ میلیون تومان افزایش پیدا کند، اما طبق مصوبه مجلس شورای اسلامی مقرر شد این عدد به ۱۵۰میلیون تومان افزایش پیدا کند و منتظر ابلاغ این مصوبه هستیم

اجرای 13 طرح راهسازی ملی در استان

مدیرکل راه و شهرسازی چهارمحال و بختیاری در ادامه با اشاره به فعال بودن ۱۳ طرح راهسازی در استان با تامین اعتبار از ردیف ملی، تصریح کرد: در حال حاضر تمامی راه های شریانی استان بصورت چهارخطه در دست احداث است که از جمله آن می توان به شهرکرد به بروجن به لردگان، لردگان به ایذه، شهرکرد به شلمزار به ناغان به ایذه، اردل به دوپلان، بن به داران، سامان به تیران و بازفت به مسجد سلیمان اشاره کرد.
مقصودی افزود: در سال گذشته مجوز ماده ۲۳ چهار طرح راهسازی استان از جمله سامان به قراقوش، چلگرد به باباحیدر، ورودی و کمربندی اردل و سورشجان به سودجان صادر و به این طرح ها از ردیف ملی اعتبار اختصاص یافته است.
وی با بیان اینکه از محور ارتباطی شهرکرد به شلمزار ۱۸ کیلونار تا پایان خرداد بهره برداری می شود، افزود: مابقی محور نیز تا پایان شهریور تکمیل و افتتاح می شود.
وی یادآور شد: تلاش می شود در نیمه نخست امسال ۳۰ کیلومتر راه در استان بهره برداری شود.

معاون مسکن و ساختمان اداره‌کل راه و شهرسازی چهارمحال و بختیاری نیز در خصوص زمان تحویل واحدهای مسکونی در طرح نهضت ملی مسکن، اظهار کرد: ۱۵۰ واحد از واحدهای ستاد اجرایی فرمان امام خمینی، ۳۰۰ واحدهای بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و ۱۵۰ واحد از پروژه‌های راه و شهرسازی در پایان خرداد آماده تحویل می‌شود.

کامران رهی افزود: زیرساخت‌هایی مانند آب، گاز و برق برای واحدهای مسکونی در شرف تحویل در شهرکرد در طرح نهضت ملی مسکن فراهم شده است، شبکه فاضلاب محله ۳۴ انجام و اقداماتی برای دفع فاضلاب در سایر محلات نیز پیش‌بینی می‌شود.

وی با بیان اینکه تعلل در پرداخت آورده توسط متقاضیان طرح نهضت ملی مسکن موجب زمان‌بر شدن اجرای پروژه‌ها می‌شود، توضیح داد: تورم نیز بر میزان آورده تاثیرگذار است، برآورد قیمت تمام شده بر اساس تورم سالانه انجام می‌شود.

معاون مسکن و ساختمان اداره‌کل راه و شهرسازی چهارمحال و بختیاری عنوان کرد: قیمت تمام شده مسکن در طرح نهضت ملی ۳۰ درصد کمتر از شخصی‌سازی است، فرد در صورت تمایل می‌تواند تسهیلات را یکجا تسویه کند، اما استفاده از تسهیلات به نفع متقاضی خواهد بود، زیرا بازپرداخت ۲۰ ساله تعیین شده است.


انتهای پیام / روزنامه دیده‌بان زاگرس
دیده‌بان زاگرس امروز
آرشیو

یادداشت
آرشیو